Stavebnice návěstidla AŽD70

11.11. 2009

Návěstidla z leptaného plechu mají v našem klubu dlouhou tradici, zatím však v naší nabídce chybělo něco modernějšího. A protože ani jinde to nebylo o moc lepší, postupně jsem se odhodlával k vlastní stavbě, jejíž výsledek zde nyní představuji. Stavba návěstidla není úplně jednoduchá, rozhodně bych ji nedoporučil úplným začátečníkům. Pokud jste však složili alespoň jedno návěstidlo ruského vzoru, jste mazáci a stavbu zvládnete.

Pomůcky

Obecně platí, že nejlepší pomůcky jsou ty, na které je člověk zvyklý. Proto není následující přehled nutné brát jako dogma.

  • hrotová pájka, nejlépe s regulací teploty,
  • cín tloušťky 0,5mm, v případě použití tlustších doporučuji krájet skalpelem na tenké salámky a přikládat pinzetou.
  • pájecí kapalina nebo pasta, na fotce velmi oblíbený a všežeroucí Razant,
  • pinzeta se spičkou na drobné věci,
  • pinetka nebo-li betka do vlasů (na hliníkovou hůře chytá cín),
  • kleště, tyto se jmenovaly „pro jemnou mechaniku“,
  • jehlový pilník, smirek alias šmirglpapír (není na obr.),
  • nástroj na vysekávání dílů leptu z rámečku (zde starý skalpel vybroušený do tvaru dláta),
  • pracovní podložka (sklo, guma – zde obě na sobě)
  • zlatnická cihla – není nutná, ale potěší.

Sloup

Začneme tím nejtěžším, letováním stupaček na sloup. Vezmeme mosaznou trubičku a celou ji popapláme Razantem. Potom si na hrot pájky dáme malé množství cínu a trubičku celou kvalitně pocínujeme.

Potom trubičku umyjeme teplou vodou od Razantu a jehlovým pilníčkem zapilujeme kapky cínu. Při té příležitosti zarovnáme i konce trubičky a pročistíme otvor od otřepů. Cín by šel zapilovat i bez mytí, ale zbytky Razantu by dříve či později pilníček zkorodovaly a pilníček by zrezivěl…

Rámeček se stupačkami ohneme o 90° a nasadíme do něj opilovanou trubičku. Trubičku případně vycentrujeme vůči stupačkám vložením nějakých klínků. Nyní důkladně popapláme Razantem každou stupačku v místě, kde se dotýká sloupu, a to z obou stran. Dáme ale pozor, aby se moc Razantu nedostalo na čela sloupu, aby se nám sloup nepřiletoval i k podpůrné konstrukci.

Postupně, velmi pečlivě a velmi malým množstvím cínu přiletujeme každou stupačku, nejprve z jedné a potom i z druhé strany (z rubu). Případný přebytečný cín vytahujeme pájkou po stupačce na rámeček. Když máme všechny přiletované, znovu je důkladně zkontrolujeme, třeba lupou.

A dostali jsme se ke klíčovému bodu celé stavby – uvolnění sloupu z rámečku. Začneme nahoře, s malou výchylkou uvikláme horní spojovací díl, potom dolní, který jsme měli ohnutý o 90°, tady vikláme zvlášť málo, aby neupadly sousední stupačky.

Potom se ještě opatrněji pustíme do bočnic, nejprve jednu,

a potom druhou. S tou si pomůžeme kleštěmi, zase abychom nenamáhaly stupačky. Pokud se vám povede jako mně, že si přiletujete bok ke sloupu, je potřeba příslušné místo proříznout žiletkovou pilkou nebo karbokotoučkem. Sloup jemně očistíme a opilujeme cínové kapky na sloupu a chlupy na koncích stupaček

Pokud během předchozích operací nějaká stupačka upadla, nesnažte se ji letovat zpět, naletovat se ji nejspíš nepodaří, spíš ještě upadne ta naproti a pak hned ty vedle… Jediná cesta pak už je jen vteřinové lepidlo. Na rámečku jsou dvě stupačky navíc, kdyby náhodou…

Dokončíme sloup. Z rámečku vysekneme konzolu, která drží desku se svítilnami, a vytvarujeme ji do tvaru písmene velké omega.

Konzolu navlečeme na sloup a konec připájíme kousek tenkého drátku (třeba z nožičky odporu). Na sloup neletujeme, jenom lepíme. Umístění konzoly je dáno výškou nejnižší svítilny nad temenem kolejnice, což pro většinu návěstidel vychází nad třetí stupačku shora, ale na dráze existují vždy mraky výjimek.

Dále vezmeme odlitek trafoskříňky a srovnáme jeho spodní stranu na smirku. Rámeček s leptem obsahuje taky leptanou verzi trafoskříňky, kterou si třeba postaví fajnšmekři. V rámečku jsou také dvířka od skříňky, která se hodí i pokud je v odlitku v nevhodném místě bublinka.

Poslední operací je přilepení montážního stupátka. Jeho umístění závisí na počtu světel návěstidla. Do čtyř světel se dává nad čtvrtou stupačku shora, větší návěstidla mají stupátka dvě, nad druhou a nad čtvrtou, ale zase jsou výjimky… Přilepením stupátka jsme sloup dokončili a vrhneme se na návěstní štít.

Návěstní štít

Nejprve skalpelem vysekneme všechny potřebné díly. U stínítek zakrátíme tři praporky na stejnou délku a stínítka ohneme do kulata na vrtáku průměru asi 2,5mm. Plech trochu pruží, takže skutečný poloměr ohnutí bude větší.

Potom postupně přiletujeme jednotlivá stínítka.

Složíme krabici a pocínujeme její dno.

Pomocí kulatého párátka vycentrujeme krabici se štítem v jedné díře, přímo pájkou vycentrujeme druhou díru a zapájíme. Snažíme se to zvládnout na první dobrou, jinak se začnou povolovat stínítka.

Dále vyzkoušíme, zda jde štít nasadit na sloup a případně zvětšíme obě dírky. Poslední akcí bude dotvarovaní stínítek, směrem od desky se zužují.

Nátěr

Sloup i štít důkladně omyjeme, zejména spáleným zbytkům Razantu je potřeba pomoct i mechanicky. Na mytí se mi osvědčila taktika nasypat díly do kompotové misky, zasypat práškem do myčky a zalít vřelou vodou. Trochu to zašumí a jak spadne pěna, propláchnu to tekoucí vodu a dám sušit na papírový kapesník.

Štít a sloup pomocí proužku oboustranné pásky nalepím na kus kartonu a stříkám autoemailem, sloup světle šedá, štít černá. Nejlepší výsledky jsou se základovkami.

Elektrické zapojení

Než nátěr uschne, vrhneme se na elektrické zapojení. V zásadě máme dvě možnosti – použít ledky o průměr 2mm (1,8mm) nebo ledky pro povrchovou montáž (SMD). Osazení ledkami 2mm je asi jednodušší, SMD ledky jsou menší, tím pádem modelovější, proto se dále budeme zabývat pouze jimi.

Plošný spoj (volitelné příslušenství) pocínujeme a ledky přiletujeme. Většina systémů ovládání příslušenství podporuje zapojení se společnou anodou, na ledkách bývá značena katoda zelenou tečkou nebo trojúhelníkem. Správná polarita se dá otestovat digitálním multimetrem, který se připojí červeným vodičem na společný pól. Diody otestujeme před letováním i po něm.

Nachystáme si cívky se smaltovaným drátkem, úplně nejlepší je použít dvě různé barvy, abychom snáze odlišili jeden plus od ostatních mínusů.

Drátky naletujeme k diodám. V jednodušší variantě vyvedeme drátky směrem nahoru a do sloupu je navlečeme shora. Ve složitější variantě (zatím není nafocená) budeme vrtat do trubičky díru těsně nad konzolou a budeme potřebovat vývod směrem dolů.

Z kancelářského papíru vytvarujeme vložku do štítu.

Vložku zalepíme dovnitř čirým lepidlem. Použít lze třeba UHU nebo rychlý epoxid. Lepidla naneseme větší vrstvu na celou plochu papíru, po přitlačení se část lepidla vytlačí ven otvory pro světla a vytvoří čočku.

Dráty od plošného spoje stočíme do jednoho pramínku, otestujeme, zda všechno svítí, a plošný spoj osadíme do štítu a na něj zadní stranu svítilen.

Ohneme drátek, který bude štít držet shora, a prostrčíme dírkou v krabici. Smaltované vodiče pečlivě omotáme kolem drátku.

Svazek drátků provlečeme stožárem, opatrně nasadíme štít, elektricky otestujeme a zalepíme.

Do kelímku si odstříkneme trochu šedého spreje, kterým jsme předtím stříkali sloup, a štětcem natřeme zadní stranu štítu. A máme hotovo. Teda – ještě bychom měli osadit tabulku s označením návěstidla a desku s pruhy podle určení návěstidla.

Doufám, že Vaše návěstidlo vypadá lépe, než to moje 😉

Dodatky

  • Vše (nebo aspoň hooodně) o návěstidlech AŽD70 se dá dočíst na http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002273-Svetelne-navestidla-na-ZSR-CSD-2-cast-Tie-sucasne.asp.
  • Tip na lepení vteřinovým lepidlem – výsledek je lepší, když nabíráme lepidlo špendlíkem z kapky na nesavém podkladu, než přímo z tuby. Dobrý nesavým materiálem je krycí foĺie z oboustranné pásky.
  • Doporučené typy diod pro stožárová a trpasličí návěstidla AŽD70 (velikost 1206)
    barva typ v GM odpor na 5V odpor na 12V cena (6/2009)
    červená 960-044 680R 2k7 2,90 Kč
    zelená (PURE) 960-039 2k2 10k 10,- Kč
    žlutá 960-043 680R 2k7 2,90 Kč
    bílá 960-037 2k2 10k 9,- Kč
    modrá 960-036 1k 5k6 12,90 Kč
  • Doporučené typy diod pro trpasličí návěstidla AŽD65 (velikost 0603)
    barva typ v GM odpor na 5V odpor na 12V cena (6/2009)
    bílá 960-051 4k7 27k 12,90 Kč
    modrá 960-031 1k 5k6 5,- Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *