Dostal jsem chuť na něco voňavého, jo – lipová dřívka od Midwestu – to je ono. Jako předlohu pro model jsem vybral domeček úplně celý ze dřeva. Pochází z doby, kdy se uhlí do lokomotiv házelo lopatou takže nepředpokládám, že by v nějakém depu vydržel do dnešní doby. Jde tedy o archaický špek, takže vás nebudu unavovat popisem stavby celého modelu, ale zaměřím se na detail se širokým uplatněním – schůdky k rampě. Stejné jsou skoro u každého skladiště, tak se to snad může někomu hodit.
Začínám obrázkem. Kreslím na počítači v Corelu. Do spodní vrstvy strčím sken výkresu předlohy, zmenším do měřítka a v další vrstvě vytvořím obrázek modelu (s ohledem na materiál, který je k dispozici – přizpůsobím se šířkám lipových prkének). Pak nakreslím jednotlivé díly v potřebném počtu a vytisknu. Vyleze mi toto:
Pomocným lepidlem přilepím přímo na ten papír prkénka, která budou tvořit bočnice schodišť. (Pomocné lepidlo je takové, které moc nedrží – spoj se dá rozdělat. V tomto případě jsem použil tzv. Tuhé lepidlo – vypadá jako rtěnka, hrají si s tím děti v mateřské škole.) Podle pomocných čar zakrojím konce bočnic. Na to pak podle dalších pomocných čar nalepím disperzním lepidlem dřevěný hranolek 0,5 x 0,5mm – bude tvořit držáky jednotlivých schodů. Vypadá to asi takto:
A po rozporcování hranolků:
Potom se bočnice sloupnou z papíru. Zbytky pomocného lepidla se osmirkují. Prkénka, která budou tvořit jednotlivé schodky nařežu zatím od oka trošku delší a nalepím papírovou lepicí páskou (lakařskou) jedno vedle druhého na obrázek. Pak teprve zakrojím všechny naráz na stejnou délku:
Teď už můžu obrázek zahodit – svou úlohu splnil a příště si vytisknu nový, lepší. Prkénka schodů naporcuji po dvojicích na lepicí pásce, protože jednotlivé stupně jsou ze dvou prken. No a konečně začne ta pravá zábava – slepit to dohromady. Díky hranolkům na bočnicích je to vážně hračka:
Taky si trochu pomůžu dorazem. Používám nože do hoblovky, ale stejně by posloužila třeba kostka z Lega (teď myslím tu dětskou skládačku – navštivte mateřskou školku).
To samé z druhé strany:
A už je to skoro hotovo:
Ještě sundat papírovou pásku ze schodků a udělat nejnižší stupínek – ten co leží na zemi a schodiště ve skutečnosti kotví. Z originálního výkresu jsem nepoznal z jakého materiálu ve skutečnosti je (beton?, tesaný kámen?, …), tak jsem se rozhodl – když je ta šopa celá ze dřeva – že to bude kus pražce:
No, a je hotovo. Zbývá jen přiložit pachatele na místo činu a udělat fotečky:
A šup schodečky do škatulky. Přilepím je k rampě po nabarvení. A to bude až někdy příště.
Jo a ještě nepodstatná informace na závěr – je to 1:87. Na měřítku vůbec nezáleží – postup stavby bude pořád stejný.